Преди да пожелаете лека нощ на вашето бебе е много важно да сте осигурили условия за безопасен сън. Само в САЩ годишно около 2,500 бебета на възраст до 1 година стават жертва на синдром на внезапната детска смърт (СВДС), както и на случайно задушаване по време на сън1. Част от тези инциденти могат да бъдат предотвратени. Затова в тази статия ще ви споделя основните правила, които да спазвате, за да сте спокойни, че сте направили това което зависи от вас, за да сведете до минимум вероятността такъв инцидент да се случи на вашето дете. Като допълнение тук ще намерите и отговор на най-честите въпроси, които всеки родител си задава, когато прави списък за новородено и организира дома си за посрещането на новия член на семейството.
В коя стая да спи бебето?
Американската академия по педиатрия (ААП) препоръчва бебето да спи в една стая с родителите за минимум 6 месеца до 1 година, тъй като това може да намали риска от СВДС с до 50%2. Няма значение дали бебето ще спи във вашата стая или вие ще спите в неговата, важното е да бъдете в една стая.
В какво легло да спи бебето?
ААП препоръчва родителите да спят в една стая с бебето, но НЕ препоръчва споделеното спане, включително с братя и/или сестри. За бебето най-безопасно е да спи в собствено легло (кошче, сгъваема кошара или дървена кошара). Ако все пак искате бебето да е близо до вас през нощта, можете да използвате кошара тип „next-to-me”.
Къде да сложим кошарата на бебето?
Кошарата на бебето е препоръчително да се постави максимално далеч от прозорците и отоплителните уреди, както и да не се огрява от пряка слънчева светлина. Ако имате климатик, той също не трябва да духа директно в нея. Много е важно и да НЯМА на достижимо разстояние кабели, въженца, пердета и всякакви други висящи предмети, които бебето може да дръпне и/или в които може да се оплете.
Какво да сложим в кошарата? Има ли нужда бебето от възглавница, одеяло, обиколник и т.н.?
В кошарата на бебето е препоръчително да има само матрак, протектор, чаршаф и залъгалка. Матракът трябва да бъде нов, твърд и да пасва точно на леглото. Не е желателно да го повдигате, тъй като всяка повърхност с наклон повече от 10 градуса не се счита за безопасна за сън. Протекторът и чаршафът е препоръчително да бъдат с ластик, за да не се нагъват. Също така е добре да бъдат от естествени материали като органичен памук, бамбук, тенсел и т.н. Залъгалката не е задължителна, но според някои проучвания използването й по време на сън може да намали риска от СВДС3. НЕ слагайте топ матраци, възглавници, одеяла, завивки, обиколници, въртележки за кошари, играчки и т.н. тъй като те не са безопасни за бебета до 1 година.
Как да облечем бебето за сън?
В зависимост от температурата в стаята можете да оставите бебето да спи с боди с къс ръкав, боди с дълъг ръкав и/или гащеризон. Добре е дрехите да бъдат от естествени материали като органичен памук, бамбук и т.н. За завиване вместо одеяло е препоръчително да използвате пелена за повиване или чувалче за сън. Ако сте избрали да повивате бебето, е много важно да спрете да го правите, когато започне да се върти от гръб по корем и обратно. По-долу можете да видите и таблица с препоръки как да облечете бебето и с каква дебелина чувалче за сън да комбинирате при определена температура в стаята.
Имайте предвид, че е изключително важно за предотвратяване на СВДС да следите да не претоплите бебето4. Всяко бебе е различно, така че освен по таблицата се водете и по самото бебе и следете за признаци за претопляне като зачервяване, изпотяване, учестено дишане и т.н.
Как да спи бебето – по гръб, настрани или по корем?
Ако вашият лекар не е препоръчал друго, винаги оставяйте бебето да спи по ГРЪБ, тъй като това е най-безопасната поза за сън5, включително и за бебета с рефлукс. След като бебето се научи да се обръща от гръб по корем и обратно, вече се счита за безопасно да го оставяте да спи и по корем.
Безопасно ли е бебето да спи и на други места освен в кошарата си?
През първите месеци така наречените „контактни дремки“ са просто неизбежни. Няма проблем бебето да спи във вас, ако сте будни през цялото време и НЕ сте употребявали алкохол или психотропни медикаменти. Бебето може да спи и в столче за кола или в количка, стига да е под постоянното наблюдение на родител и да следвате две важни правила. Първо, НЕ оставяйте бебето да спи в столче за кола, когато не сте в колата. И второ, когато сте на разходка, НЕ покривайте допълнително количката с пелена или одеяло, тъй като това създава предпоставка за претопляне. НЕ оставяйте бебето да спи в люлка, шезлонг, гнездо и други подобни приспособления, ако не са специално предназначени за сън6.
Какво друго можем да направим, за да намалим риска от СВДС?
Има още няколко неща, които можете да направите, за да намалите риска от СВДС. Първо, посещавайте редовно педиатър и правете препоръчителните профилактични прегледи и ваксинации. Според някои проучвания ваксинациите могат да намалят риска от СВДС с до 50%7. Второ, не пушете и не допускайте някой друг да пуши около бебето, в колата или в дома ви. Пушенето по време на бременност и след това са рискови фактори за СВДС89. Трето, ако имате възможност, кърмете, тъй като това също може да намали риска от СВДС с около 50%10. И не на последно място, осигурявайте много възможности за време по коремче на бебето докато е будно. Световната здравна организация (СЗО) препоръчва минимум 30 минути на ден11. Времето по коремче е изключително полезно за развитието на моторните умения на бебето, както и за профилактика на позиционната плагиоцефалия или т.нар. „плоска главичка“.
Макар СВДС да не е най-приятната тема за всеки родител, силно се надявам съветите ми като сертифициран консултант по детски сън да са ви били полезни. Пожелавам ви спокоен и безопасен сън! В случай че имате въпроси или нужда от съдействие, не се колебайте да се свържете с мен!
[1]https://www.cdc.gov/sids/data.htm
[3]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16216900/
[4]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35498814/
[5]https://safetosleep.nichd.nih.gov/reduce-risk/back-sleeping
[7]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17400342/
[8]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7644853/
[9]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8474808/