Едни от най-често срещаните въпроси, които родителите ми задават са „Кога бебето ще започне да спи по цяла нощ?“ и „Кога и как да премахнем нощното хранене на бебето?“. В тази статия ще ви споделя кога можете да очаквате бебето да спре да се събужда вечер за хранене, както и как да премахнете нощното хранене, ако сте сигурни, че детето ви вече няма нужда от него.
Кога бебето ще започне да спи по цяла нощ?
Много бебета са готови да спят по цяла нощ, без да се събуждат за хранене, след като навършат 6-месечна възраст. Въпреки това има и бебетата, които се нуждаят от 1-2 нощни хранения до първия си рожден ден. След навършването на 1 година вече се счита за нормално да няма абсолютно никакви нощни хранения. Разбира се, тези норми важат за бебета, които са здрави и наддават добре на тегло и за които вашият лекар не е предписал друго.
Има ли нужда бебето от нощно хранене?
Преди да преминете към премахване на нощното хранене е изключително важно да посетите педиатър, за да се уверите, че детето е здраво и че няма медицинска причина за по-честите нощни събуждания. Това включва и пускане на изследвания на пълна кръвна картина (ПКК) и феритин за изключване на железен дефицит и анемия, които биха могли да окажат влияние върху съня. Ако вашият лекар е на мнение, че детето вече няма нужда от нощно хранене, както и че е здраво, следва да си отговорите на още два въпроса преди да преминете към премахването му.
Приема ли бебето достатъчно калории през деня?
Много е важно детето да приема достатъчно калории през деня, за да не се събужда за хранене през нощта. За бебетата на възраст от 6 до 12 месеца е препоръчително да се хранят на всеки 3:00-4:00 часа както с кърма или АМ, така и с твърда храна. Според препоръките на Световната здравна организация (СЗО) кърмата може да осигурява около 1/2 от дневния калориен прием на бебетата между 6 и 12 месеца и около 1/3 от дневния калориен прием на децата от 12 до 24 месеца[1]. Останалата част от дневния калориен прием трябва да идва от твърда храна, разпределена в 1-3 основни хранения и 1-2 междинни хранения според възрастта на детето. Ориентировъчният размер на една порция за бебета между 6 и 12 месеца варира от 160-220 грама и може много лесно да се определи по формулата „1“ + „навършени месеци“ + 0. Например, ако детето е на 7 месеца, подходящият размер на една порция за него е около 170 грама. Ориентировъчният размер на една порция за бебета над 12 месеца е около 250 грама.
Оптимални ли са режимът и навиците за сън на бебето?
Напълно е възможно детето да се събужда по-често от нормалното за възрастта заради проблем, свързан с режима или начина на приспиване, и вие да прибягвате до храненето като начин за успокоение. Затова преди да преминете към премахване на нощно хранене, е изключително важно да сте сигурни, че режимът за сън на детето е оптимален и съобразен с неговата възраст и индивидуални нужди. Също така, ако детето в момента заспива на гърда или с бутилка и след това се буди многократно през нощта и заспива отново по същия начин, е необходимо да го приучите да заспива по друг начин преди да преминете към премахване на нощното хранене – например с малко помощ в кошарата или напълно самостоятелно.
Как да премахнем нощното хранене?
Ако детето ви е на възраст над 6 месеца и сте напълно сигурни, че вече няма нужда от нощно хранене, можете да преминете и към премахването му. За целта започнете постепенно да намалявате количеството мляко, което давате на детето. Ако храните детето от бутилка, започнете да намалявате количеството мляко с по 20-30 мл. на всеки 2-3 дни докато не останат само 20-30 мл. в бутилката. Ако кърмите, започнете да намалявате времетраенето на кърменето с 1-2 минути на всеки 2-3 дни докато кърменето не продължава само 2-3 минути. След това, ако детето се събуди през нощта, приспете по същия начин, по който сте го приспали за дневните дремки и за нощния сън.
Като допълнение, ако не сте успели да увеличите калорийния прием на детето преди премахването на нощното хранене, започнете да увеличавате количеството предлагана храна непосредствено след като сте намалили количеството мляко, което давате през нощта. Например, ако храните детето от бутилка и сте намалили количеството мляко с 30 мл., добавете 30 мл. на закуска. След като премахнете още 30 мл., добавете 30 мл. на обяд и т.н. Ако кърмите, може да давате на детето да суче от едната гърда, след това от другата и след това отново да го връщате на първата.
Също така, ако детето е на възраст над 12 месеца, е препоръчително да направите и предварителна подготовка за около седмица. За целта започнете периодично да обяснявате на детето, че от определен ден ще започнете да намалявате млякото, което му давате през нощта, но ще сте до него и ще му помагате да заспи по друг начин, ако има нужда от вас. Опитайте се да звучите въодушевени и развълнувани, когато говорите за промяната, за да започне детето да я свързва с нещо положително. Като допълнение, можете да четете книжки или да разказвате приказки, в които децата спят по цяла нощ, без да се събуждат за хранене, а ако детето има любима играчка, можете да играете и ролеви игри с нея.
И не на последно място, методът, който съм ви споделила в тази статия е много плавен и щадящ за детето и работи както за премахване на кърма и АМ, така и за премахване на всякакви други течности като вода, чай, айрян и т.н. При него не очакваме сериозен протест, но ако все пак има такъв, през първите няколко дни може да се наложи да помагате малко повече на детето, за да се отпусне и да заспи, или да се размените с някой друг, с който бебето не е свикнало да се храни през нощта.
Надявам се тази статия да ви е била полезна! В случай че срещате затруднения или имате нужда от съдействие за премахването на нощното хранене, не се колебайте да се свържете с мен!
[1]https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding